Gošovići
 Porodična istorija

Gojko Gošović

Gojko Gošović

Muško 1914 - 1944  (30 god.)

LICNE INFORMACIJE    |    Media    |    BIOGRAFIJA    |    SVE    |    PDF

  • PREZIME I IME Gojko Gošović 
    ROÐENJE 1914  Metohija Find all individuals with events at this location 
    Rod Muško 
    SMRT 1944  Bosna Find all individuals with events at this location 
    LICNI ID I212  Porodično stablo Gošović
    PROMENA 7 Jan 2017 

    OTAC Đuro Gošović,   rod. 1864, Kržanja Find all individuals with events at this location,   smr. 1943, Đurakovac Find all individuals with events at this location  (GODINA I DANA 79 god.) 
    MAJKA Mitra Manojlović,   rod. 1872, D.Kržanja Find all individuals with events at this location,   smr. 1933, Kržanja Find all individuals with events at this location  (GODINA I DANA 61 god.) 
    PORODICNI ID F51  Porodicni list

  • Fotografije


  • BIOGRAFIJA 
    • Gojko je šesti sin Mitre i Đura Miljanova. Gimnaziju je učio u Peći i Prištini gdje je i maturirao. Na Poljoprivredno-šumarskom fakuletu Beogradskog univerziteta je diplomirao šumarstvo 1938. Tokom studija, kao član KPJ na Univerzitetu i u Metohiji širio ideje socijalizma. Zbog organizacije i učestvovanja u demonstracijama protiv postojećeg režima više puta je nakratko zatvaran i administrativno osuđivan na kraće zatvorske kazne, koje uglavnom nije odslužio zbog opšte amnestije demonstranata. Organizator je pisanja i objavljivanja letka Narodu Kosova i Metohije koji je preveden i na „arnautski“ jezik 1935. Potpisao je, i prema mišljenju policije napisao pismeni sastav Manifest za Amnestiju svih političkih osuđenika. Zbog navedenog je kažnjen 15, odnosno 10 dana zatvora.
      Gojko je neposrednošću, jednostavnošću, humanošću i poštenjem plijenio sve s kojima je kontaktirao, posebno omladinu. Postoji sačuvana dokumentacija iz koje se vidi kako su vojne i civilne vlasti, sistematskim prikupljanjem činjenica, istraživale i na kraju utvrdile njegovu pripadnost KPJ zbog čega je određen da služi vojni rok u trupi kao običan vojnik.
      Zajedno s braćom učestvuje u ustanku naroda Crne Gore i borbama oko Rožaja, oslobođenju Berana i na teritoriji Kuča. Krajem 1941. godine po zadatku KP prebacuje se na Kosovo gdje organizuje formiranje Kosovsko-Metohijskog odreda čiji je bio komesar. Poslije razbijanja odreda odlazi u Rašku gdje se legalizuje radeći izvjesno vrijeme kao inžinjer u Šumskoj industriji Treska a.d. Istovremeno ilegalno radi na organizaciji obavještajne službe NOV-a. Nakon hapšenja u Raškoj i puštanja iz zatvora zbog nesporazuma bugarskih okupatora, bez dokumenata, preko Valjeva, gdje se ilegalno zadržava nekoliko nedjelja kod brata Miloša, prebacuje se u Loznicu. Tamo legalno nastavlja rad u Treski, ilegalno organizuje i rukovodi obavještajnom službom NOV. Kada je otkriven, u momentu hapšenja bježi kroz prozor, u januaru 1944. godine preplivava hladnu Drinu i prabacuje se na oslobođenu teritoriju Bosne. Veoma kratko nakon toga gine u borbi s Čerkezima koji su bili u službi njemačke vojske.

      O Gojkovom radu u kotlini Ibra (Raška) Mihailo Marić, objavio je u više nastavaka feljton Junačka pogibija inžinjera Gošovića, u listu Četvrti jul. Tomo Žarić, takođe je objavio feljton U ilegali kao na frontu - sjećanja na komunistu Gojka Gošovića. Na temelju podataka dobijenih od Petra Stambolića, člana Predsjedništva SFRJ i Gojkovog kolege sa studija, Dragoslava Mutapović je napisao Sjećanja na druga Gojka Gošovića. NJima treba dodati potresno kazivanje Lale Ivković naslovljeno Sjećanje na druga Gojka Gošovića, dipl. ing. šumarstva. Sve su to upravo priče o Gojkovom revolucionarnom djelovanju na Beogradskom univerzitetu i Metohiji, te o njegovoj junačkoj borbi u toku Drugog svjetskog rata.