Gošovići
 Porodična istorija

Milorad Gošović

Milorad Gošović

Muško 1923 - 1944  (21 god.)

LICNE INFORMACIJE    |    Media    |    BIOGRAFIJA    |    SVE    |    PDF

  • PREZIME I IME Milorad Gošović 
    ROÐENJE 1923  Kržanja Find all individuals with events at this location 
    Rod Muško 
    SMRT 1944  Madžare Find all individuals with events at this location 
    LICNI ID I133  Porodično stablo Gošović
    PROMENA 7 Jan 2017 

    OTAC Mirko Gošović,   rod. 1889, Kržanja Find all individuals with events at this location,   smr. 1930, Kržanja Find all individuals with events at this location  (GODINA I DANA 41 god.) 
    MAJKA Milosava Rašović,   rod. Momče Find all individuals with events at this location,   smr. Kržanja Find all individuals with events at this location 
    PORODICNI ID F41  Porodicni list

  • Fotografije


  • BIOGRAFIJA 
    • Potiče iz siromašne seljačke porodice. Po zanimanju zemljoradnik. Bio je primjeran omladinac u selu. Za člana Komunističke partije primljen je 1941 godine. Po kapitulaciji Jugoslavije, aprila 1941, tajno je učestvovao u prikupljanju i uskladištenju oružja potrebnog za oružani ustanak. Obavlja kurirske poslove po nalogu Sreskog komiteta KPJ za Podgoricu koji se (u drugoj polovini jula i u toku avgusta 1941. godine) nalazio u njegovoj kući. Istovremeno je borac gerilskog odreda, a zatim čete Rade Mučin u Kržanji. Učestvovao je u svim borbama i akcijama koje su kržanjski partizani izvodili na terenu Kuča od ustanka do marta 1942. godine. A tada je, bio među onom sedamnaestoricom hrabrih partizana koji četnicima pružiše odlučan oružani otpor na Kržanjskim bilima. Kad su četnici konačno ovladali Kučima ostao je kod svoje kuće. Djelovao je u sastavu ilegalne partizanske grupe u Kržanji do novembra iste godine, kad odlazi u Petu crnogorsku proletersku brigadu i učestvuje u svim borbama koje je ona vodila po Crnoj Gori , Hercegovini i Bosni. Poginuo je kao komesar čete 1944 godine u selu Madžare kod Sarajeva.
      „Milorad Gošović je ostao da vječno živi među saborcima koji će o njegovim podvizima pričati svojoj djeci i unucima“, piše Mirko Jovićević i dodaje: „Milorad Gošović više nije morao da krije od drugova rane i premrzline zadobijene prelazeći preko Komova po temperaturi od minus 25 stepeni“. Da je kazao da su mu noge premrzle i da krvare, morao bi u bolnicu, ali on to nije htio, ostao je u jedinici, na frontu i poginuo u selu Madžare, na domak Sarajevu. Tamo je na Spomen ploči ostalo njegovo ime i prezime, kameno svjedočanstvo o mučnom vremenu i časnoj borbi Miloradove generacije mladića, djevojaka i starijih iskusnih ratnika rodoljuba.287)